ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک + عکس قبل و بعد آن

ارتودنسی متحرک و ثابت یکی از شاخه های تخصصی دندانپزشکی است که شامل درمان، پیشگیری و تشخیص مشکلات مختلف دندانی است. برای اصلاح برخی از این مشکلات، می توان به بیمار یک دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک داد. یک دستگاه ثابت باید به دندان شما بچسبد. دستگاه های متحرک ارتودنسی متفاوت هستند زیرا می توان آنها را از دهان خارج کرد.

بسیاری از انواع مراقبت های ارتودنسی نیاز به مراحل متعددی از درمان دارند. بنابراین دستگاه های ارتودنسی متحرک ممکن است برای درمان ترجیح داده شوند. اگر گزینه درمانی خاصی را در نظر می گیرید، دستگاه های متحرک می توانند برای شما بسیار مفید باشند. در ادامه این مطلب به طور جامع درباره ارتودنسی متحرک صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک یک نوع درمان ارتودنسی دندان است که از دستگاه‌هایی با قابلیت حرکت استفاده می‌کند تا به تنظیم دندان‌ها و فک‌ها کمک کند. این درمان به ویژه در مواردی که نیاز به اصلاحات کوچک در ترتیب دندان‌ها وجود دارد و یا در مواقعی که نیاز به تداخل کمتر با فعالیت‌های روزمره افراد است، استفاده می‌شود.

در ارتودنسی متحرک، دستگاه‌هایی مانند اسپیسرها یا اینواتینرها برای تنظیم دندان‌ها به کار می‌روند. این دستگاه‌ها از جنس مواد نرم و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند تا بتوانند با حرکت‌های ملایم، تغییراتی در موقعیت دندان‌ها ایجاد کنند. چرخه تنظیم با حذف و تعویض دوره‌های متناوب از این دستگاه‌ها ادامه می‌یابد تا به تدریج به تنظیم نهایی دندان‌ها برسیم.

این روش از لحاظ عملی و قابل حمل بودن مزایای زیادی دارد و به افراد امکان می‌دهد که با کمترین تداخل در زندگی روزمره‌شان، اقدام به ارتودنسی کنند. با این حال، توصیه می‌شود که قبل از شروع هر نوع درمان ارتودنسی، با یک ارتودنتیست ماهر مشورت کرده و نظرات و راهنمایی‌های او را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: پلاک متحرک ارتودنسی

تفاوت ارتودنسی متحرک با ثابت

در ارتودنسی ثابت فرد مجبور است تا دستگاه‌های ارتودنسی را تا انتهای دوره درمان در دهان خود تحمل کند و نمی تواند آن را خارج نماید. اما برخلاف ارتودنسی ثابت در ارتودنسی متحرک می توان مواقع نیاز دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نمود و بعد دوباره آن را در هان قرار داد.

در این روش خود بیمار می تواند این کار را انجام دهد و برای جابه جایی ارتودنسی نیاز به مراجعه به مطب پزشک ندارد. بر خلاف ارتودنسی ثابت، در نوع متحرک دستگاه ارتودنسی به دندان چسبانده نمی شود. و بر اساس انداه و شکل فک در هر فرد تهیه می شود. ارتودنسی از نوع متحرک می تواند مشکلاتی نظیر دیپ بایت ، کراس بایت و باریکی فک بالا را درمان کند.

درمان با ارتودنسی متحرک

در درمان با ارتودنسی متحرک بخش های مختلف دستگاه پیچ ها و فنر ها با کمک نیروی مکانیکی که به دندان ها وارد می کنند آن را به جای درست خود هدایت می کنند. اگر چه درمان با ارتودنسی متحرک روش موثر و کوتاه تری است اما اعمال آن برای همه انواع نامرتبی دندان توصیه نمی شود و پزشک باید در این باره تصمیم بگیرد.

در نامرتبی های شدید دندانی استفاده از ارتودنسی های ثابت بازدهی بیشتری خواهد داشت. در درمان با ارتودنسی پزشک با بررسی شدت نامرتبی دندان ها و فک نوع درمان را مشخص می کند. با انتخاب پزشک مناسب می توانید به تصمیم ها و توصیه های ایشان اعتماد کنید.

در مواردی ممکن است لازم باشد تا برای درمان نامرتبی دندان از روش های ترکیبی استفاده شود. مثلا قبل از درمان با ارتودنسی ثابت ارتودنسی متحرک اعمال شود و یا برای تکمیل درمان پس از جدا کردن ارتودنسی ثابت ارتودنسی متحرک بکار برده شود.

ساختار ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک از صفحات پلاستیکی و سیم های متصل تشکیل شده است. این براکت ها به دندان متصل نمی شود. می توان در هنگام غذا خوردن و یا تمیز کردن دندان آن را از دهان خارج کرد. بریس های متحرک انواع متنوعی دارد. نام چند مورد را در ادامه آورده ایم:

  • بریس هاولی(زمانی که دندان های پیشین در فک بالایی بیش از حد جلو باشد)
  • زد اسپرینگ( زمانی که دندان ها جلو رفته باشند آن را به جای خود باز میگرداند.)
  • اینویزیلاین ( این بریس ها متحرک و نا مرئی هستند.)

مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

این روش درمانی نیز فواید و مضرات خود را دارد و بعد از توصیه پزشک این بیمار است که باید با آگاهی روش درمان خود را انتخاب کند. ارتودنسی متحرک با وجود ویژگی امکان جابه جایی آن روش مناسبی به نظر می رسد. بیمار می تواند در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای مدتی براکت را از دهان خارج کند.

بریس های متحرک را می توان روزانه حدود 22 ساعت در دهان نگه داشت. وجود براکت های اینویزیلاین آن را به درمان نامرئی تبدیل کرده است. بیمارانی که دیده شدن براکت ها را دوست ندارند می توانند از این براکت ها استفاده نمایند. می توان تغیرات ناشی از ارتودنسی ثابت را ظرف چند هفته پس از شروع درمان مشاهده کرد. در مقاله ای دیگر درباره انواع براکت های ارتودنسی بخوانید.

یکی از مزایا قابل توجه این ارتودنسی علاوه بر راحتی استفاده، این است که خارج کردن این بریس ها امکان پاک کردن دندان را می دهد. یکی از ایراداتی که به درمان با ارتودنسی ثابت وارد است این است که بسیاری از افراد بعد از باز کردن براکت ها متوجه خراب شدن تعدادی از دندان ها می شوند . این به علت عدم دسترسی به این دندانها برای تمیز کردن آن است.

معایب ارتودنسی متحرک

در درمان با ارتودنسی متحرک نمی توان انتظار درد زیادی داشت. اما در روز های ابتدایی پس از قرار گیری بریس ها در دهان ممکن است. تا عادت کردن ماهیچه ها و دندان ها تحمل بریس. ها آزار دهنده باشد که بعد از مدتی برطرف خواهد شد.

مدت زمان ارتودنسی متحرک

یکی دیگر از مواردی که در خصوص ارتودنسی متحرک وجود دارد محدودیت استفاده از آن است. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، ارتودنسی متحرک به اندازه ارتودنسی ثابت فلزی کارایی ندارد. و نمی توان از آن برای درمان نامرتبی های شدید استفاده کرد. هم چنین وجود بریس های متحرک ممکن است گفتار را کمی دچار مشکل کند. اختلال در گفتار از مشکلات متداول این ارتودنسی است.

به طور کلی درمان با متحرک نسبت به ارتودنسی ثابت کوتاه تر است. اما مدت زمان آن به میزان نامرتبی دندان و ساختار دهان و فک بستگی دارد. البته با برداشتن دستگاه ارتودنسی ثابت درمان پایان نمی یابد و باید برای نگه داشتن دندان ها در حالت جدید از ریتینر های شفاف استفاده شود. در هنگام مراجعات اولیه برای شروع درمان با ارتودنسی پزشک می تواند مدت زمان درمان را به طور تقریبی اعلام کند.

ارتودنسی متحرک قبل و بعد

بعد از ارتودنسی متحرک
After
قبل از ارتودنسی متحرک
Before

این کودک بایت بسیار عمیقی داشت. که دندان های جلویی بالایی تمام دندان های جلوی پایین را پوشانده بودند. این باعث می شود که گهگاه به دلیل گزش زخم ایجاد شود. درمان شامل یک بریس متحرک ابتدا برای باز کردن بایت و سپس بریس های ثابت برای صاف کردن دندان ها بود. درمان تقریباً 18 ماه طول کشید.

بعد از بریس متحرک
After
قبل از بریس متحرک
Before

این پسر جوان دندان های بالایی داشت و از ظاهر آنها بسیار آگاه بود. او تحت درمان با یک بریس کاربردی متحرک قرار گرفت که رشد فک پایین او را افزایش داد و برجستگی دندان های بالایی او را کاهش داد. بریس تمام وقت پوشیده شد. و درمان در 6 ماه کامل شد. او سپس به درمان با بریس های ثابت نیاز داشت تا پیچش های خفیف دندان های جلویش را صاف کند. اغلب لازم است که پس از بریس متحرک، بریس های ثابتی وجود داشته باشد.

قیمت ارتودنسی متحرک

هزینه بریس های متحرک از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. ممکن است بسته به نیاز و برنامه درمانی شما هزینه بیشتری داشته باشند. هزینه درمان ارتودنسی با بریس های متحرک واقعاً به نیازهای درمانی شما بستگی دارد. برای دریافت توصیه های درمانی و برآورد هزینه، با دکتر نگار حدادی، متخصص ارتودنسی مشورت کنید. اکثر متخصصین ارتودنسی مشاوره رایگان ارائه می دهند. در مرکز ارتودنسی دکتر حدادی، هدف ما این است که درمان ارتودنسی را برای همه بیمارانمان مقرون به صرفه کنیم. تعداد قالب دندان هزینه ارتودنسی متحرک را تغییر می دهد.

آیا بریس های متحرک ارزش هزینه کردن را دارد؟

درمان ارتودنسی از هر نوعی نشان دهنده سرمایه گذاری برای سلامتی شما است و نه صرفاً یک سرمایه مالی. همچنین باید متعهد باشید که زمان و تلاش خود را برای موفقیت درمان خود صرف کنید تا پول شما هدر نرود.  بنابراین چه چیزی باعث می شود بریس ها ارزش این همه زمان و هزینه را داشته باشند؟

  • در هزینه دندانپزشکی ترمیمی صرفه جویی کنید زیرا خطر پوسیدگی دندان کمتر است
  • کمتر مستعد ابتلا به التهاب لثه و بیماری لثه هستند.
  • ماندگاری طولانی تری دارند زیرا احتمال کمتری دارد که دچار سایش زودرس و رکود لثه شوند.
  • جویدن را بسیار راحت تر کنید.
  • اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و باعث می شود بیشتر بخندید.
  • سفیدتر بمانید زیرا تمیز نگه داشتن آنها راحت تر است.

واضح است که صاف کردن دندان‌های شما چیزی بیش از ظاهر زیبای آن‌ها است. این می تواند تأثیرات گسترده ای بر سلامت دهان و دندان شما داشته باشد، به شما کمک کند دندان های طبیعی خود را نگه دارید، از تعمیرات دندانی پرهزینه خودداری کنید و با افتخار لبخند بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جراحی لثه

جراحی لثه یا جراحی پریودنتال یک روش درمانی در زمینه