اورژانس در ارتودنسی

اورژانس ارتودنسی به وضعیت‌هایی اطلاق می‌شود که نیاز به تداخل فوری یا مراجعه به دندانپزشک ارتودنتیست دارند. در مواقع اورژانسی، اقدامات سریع و صحیح می‌تواند از پیشرفت مشکلات جلوگیری کند. برای درک بهتر موقعیت اورژانسی در ارتودنسی، مطلب زیر را مطالعه کنید.

اورژانس ارتودنسی چیست؟

اورژانس ارتودنسی چیست؟

در طول دوره درمان با توجه به نوع ارتودنسی دندان که فرد برای مرتب شدن دندان های خود استفاده می کند، باید به صورت دوره ای به ارتودنتیست خود مراجعه کند. بازه های زمانی مراجعات در مراحل مختلف متفاوت است و می تواند از هر یک هفته تا هر سه ماه یکبار یا در مواردی بیشتر باشد.

در این دوره بروز برخی مشکلات نیازمند مراجعه فوری و یا وقت اورژانسی هستند. این موارد بسیار نادر هستند و غالبا در طول دوره درمان موارد اورژانسی به ندرت مشاهده می شوند. اما در صورت وجود مشکلات این چنینی در اولین فرصت ممکن باید با پزشک خود صحبت کنید.

مسائل کوچک و بزرگی در دوران درمان ممکن است به وجود آید. اما جای نگرانی نیست بیشتر این مشکلات را می توان در خانه و به سادگی برطرف کرد. اما با شناختن موارد اورژانسی ارتودنسی می توان جلوی بروز مشکلات بیشتر و آسیب به دندان یا لثه جلوگیری کرد.

زمان های اورژانسی برای مراجعه به اورتودنتیست معمولا زمانی است که دهان و دندان به طور جدی در معرض آسیب باشد و یا آسیب دیده باشد. عفونت کردن لثه نیز از موارد ضروری برای مراجعه به دندان پزشک می باشد. در صورت وجود درد های شدید دندان یا دهان و یا بروز التهاب و تورم دهان و صورت نیز باید به پزشک مراجعه نمود.

ناراحتی های پس از نصب براکت ها

به طور کلی در ارتودنسی سیم های خارجی وارد دهان شده و بر روی دندان ها قرار می گیرند پس وجود مقدار مختصری ناراحتی و درد طبیعی است و جای نگرانی ندارد . اما در مواردی اگر این درد و یا سوزش بیشتر از حد باشد و برای فرد مشکل ایجاد کند، باید به پزشک اطلاع داده شود تا برای کاهش التهاب دهان و دندان اقدام کند.

در این موارد قرقره کردن آب و نمک نیز می تواند موثر و کمک کننده باشد. اگر شدت ناراحتی و درد بیشتر از حد تحمل باشد باید حتما به پزشک مراجعه شود. چراکه ممکن است این درد و ناراحتی ناشی از حساسیت یا آلرژی به براکت ها باشد.

شل شدت و یا جدا شدت براکت ها

در طول دوره درمان به تبع وجود براکت ها داخل دهان با تجویز پزشک برخی خوراکی ها را نباید مصرف کنید. همچنین شیوه مسواک زدن نیز با ارتودنسی متفاوت از شرایط معمول است. اما اگر مراقبت ها به درستی اجام نشود و یا به شیوه صحیح مسواک زدن توجه نشود در مواردی ممکن است

براکت ها از جای خود شل شده و یا کمی جا به جا شوند. دستکاری براکت ها نیز می تواند باعث لق شدن آنها شود. این یکی از مشکلات دوران ارتودنسی می باشد که نیاز به مراجعه فوری و اورژانسی به پزشک ندارد و می توان با کمک موم ارتودنسی آن ها ثابت کرد تا در مراجعه بعدی به پزشک اطلاع دهید تا برای برطرف کردن آن اقدام کند.

در صورت وجود سیم بلند شده از قطعات که به دهان و لب ها آسیب وارد می کند و آزار دهنده است، می توان آن را مورد اوژانسی در نظر گرفت و برای اصلاحش به پزشک مراجعه کرد.

اما درمورد جدا شدن براکت های ارتودنسی باید گفت این براکت ها و بخش های مختلف ارتودنسی به هم متصل هستند و  سیم ها اجازه جدا شدن کامل آنها را نمی دهد. در موارد نادر اگر قطعه ای از ارتودنسی مثل بریس از سایر اجزا جدا شد باید برای درمان و جایگزین کردن آن توسط دندان پزشک اقدام کرد.

این مورد اورژانسی نیست اما باید رفع شود.اگر به طور اتفاقی براکت های ارتودنسی را خوردید مشکلی نیست و جای نگرانی ندارد. اما در صورت ورود براکت ها به نای و مجرای تنفسی مورد اورژانسی است و باید به اورژانس یا بیمارستان مراجعه شود.این یک اتفاق بسیار نادر است که احتما ل آن ناچیز است.

تصادف یا ضربه شدید در طول ارتودنسی

سیم ها و براکت های ارتودنسی تا حدود زیادی از ضربه و آسیب به دندان ها محافظت میکند. اما در طول تصادف یا ضربه های بسیار سخت  احتمال آسیب دندان ها وجود دارد. این مورد یکی از مهم ترین موارد اورژانسی در ارتودنسی می باشد.

در تصادفات احتمال شکستگی یا درآمدن دندان ها وجود دارد. در این موارد دندان جدا شده را در آب نمک بگذارید و در هنگام مراجعه به ارتودنتیست خود همراه داشته باشید. این شرایط بسیار فوری می باشد و بهتر است هرچه سریع تر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

در طول این مقاله تلاش شد تا موارد اورژانسی در ارتودنسی مورد برسی قرار گیرد علاوه بر موارد گفته شده مشکلات دیگری نیز وجود دارند که ممکن است در طول دوره درمان خود با آن‌ها مواجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جراحی لثه

جراحی لثه یا جراحی پریودنتال یک روش درمانی در زمینه