ارتودنسی سرامیکی

براکت سرامیکی

افزایش تقاضا برای زیبایی در طول درمان با دستگاه ثابت منجر به افزایش قابل توجهی در تقاضا و استفاده از براکت‌ سرامیکی شده است. این براکت‌ها از موادی ساخته می‌شوند که بسیار شبیه به پرسلن هستند. براکت سرامیکی از نظر توانایی صاف کردن دندان‌ها با براکت‌ فلزی تفاوت چندانی ندارد. آنها می‌توانند به درمان ناهماهنگی‌های قابل توجه مانند اوربایت کمک کنند. اما براکت‌های سرامیکی نسبت به بریس‌های فلزی مستعد شکستن هستند و می‌توانند گران‌تر باشند.

براکت سرامیکی چیست؟

براکت سرامیکی چیست؟

براکت سرامیکی موقعیت دندان‌ها را تنظیم می‌کند. آنها مانند براکت‌های فلزی سنتی عمل می‌کنند و دندان‌ها را به تدریج در موقعیت‌های مختلف می‌کشند. تفاوت اصلی بریس‌های فلزی و سرامیکی در این است که براکت‌های سرامیکی کمتر دیده می‌شوند.

بریس‌ها از چند قسمت تشکیل شده‌اند:

 • براکت‌ها، که ساختارهای مربعی هستند که به هر دندان ثابت می‌شوند
 • یک سیم کمانی که هر براکت را به هم متصل می‌کند
 • نوارهای الاستیک که در اطراف براکت‌ها قرار می‌گیرند و سیم را در جای خود نگه می‌دارند

در حالی که بریس‌های فلزی دارای براکت‌ها و سیم‌های نقره‌ای هستند و می‌توانند مجموعه‌ای از نوارهای الاستیک رنگارنگ داشته باشند، بریس‌های سرامیکی همرنگ دندان‌های افراد هستند. افرادی که براکت سرامیکی دریافت می‌کنند، می‌توانند سیم‌های کمانی سفید یا شفاف و نوارهای الاستیک نیز داشته باشند تا کمتر به چشم بیایند.

رنگ عاج سرامیک باعث می‌شود که براکت‌ها در نگاه اول مورد توجه قرار نگیرند، زیرا شبیه رنگ طبیعی دندان‌ها هستند. اگرچه براکت‌های سرامیکی از فلز ساخته نمی‌شوند، اما ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی معمولی بسیار موثر است. و برای همین منظور استفاده می‌شوند: اصلاح مال اکلوژن و تراز صحیح دندان‌ها.

مزایای براکت سرامیکی

براکت‌های سرامیکی یا پرسلن بسیار کارآمد هستند و علاوه بر این، مزایایی نسبت به سایر انواع بریس‌ها دارند. برخی از این مزایا به شرح زیر است:

 • نسبت به براکت فلزی سنتی کمتر دیده می‌شود
 • یک گزینه سریع‌تر از الاینرهای شفاف
 • برای افرادی که به فلز حساسیت دارند بهتر است
 • برای افرادی که نیاز به آزمایشات تصویربرداری پزشکی دارند بهتر است زیرا حاوی فلز کمتری هستند
 • به دلیل کیفیت موادی که با آن ساخته می‌شوند، ارتودنسی سرامیکی پس از پایان درمان بیمار به راحتی استخراج و جدا می‌شود.

بخش زیبایی شناسی بزرگترین مزیت براکت سرامیکی است. زیرا تکنیک محتاطانه‌تری است و در عین حال لبخند طبیعی‌تری را حفظ می‌کند.

معایب براکت سرامیکی

 • به دلیل داشتن نوارهای الاستیک شفاف یا سفید، احتمال لکه شدن بیشتر است
 • اگر بریس‌های سرامیکی بشکنند، گاهی اوقات می‌تواند منجر به طولانی‌تر شدن زمان درمان شود.
 • هزینه بالاتر نسبت به براکت فلزی دارد
 • براکت سرامیکی بزرگتر از براکت فلزی است. این می‌تواند تمیز کردن اطراف براکت‌ها را سخت‌تر کند و اگر مسواک شما به مینای دندان و خط لثه نرسد منجر به تورم لثه‌ها یا عقب نشینی لثه‌ها می‌شود.

علیرغم این معایب جزئی، بیماران زیادی وجود دارند که ارتودنسی سرامیکی را ترجیح می‌دهند. زیرا علاوه بر اینکه می‌خواهند نتایج خوبی از درمان داشته باشند، به جنبه زیبایی نیز اهمیت زیادی می‌دهند. علاوه بر این، باید به این نکته اشاره کرد که از بین براکت‌های زیبایی از جمله ارتودنسی نامرئی و لینگوال، براکت‌های سرامیکی یکی از ارزان‌ترین انواع براکت‌ها هستند.

مراحل درمان ارتودنسی با استفاده از براکت سرامیکی

درمان ارتودنسی با استفاده از براکت‌های سرامیکی تقریبا همان مراحل دیگر را دارد. مراحل پنج‌‌گانه به شرح زیر است:

بررسی ارتودنسی

در اولین ملاقات‌ها، ارتودنتیست‌ها با استفاده از اشعه ایکس و عکس‌هایی با آخرین فناوری در این بخش، مطالعه‌ای را انجام می‌دهند. پس از آن، درمان با پیروی از دستورالعمل‌های مربوطه طراحی و شخصی سازی می‌شود.

نصب براکت ها

مرحله بعدی قرار دادن و چسباندن براکت سرامیکی بر روی دندان‌های بیمار است. پس از نصب براکت‌ سرامیکی، مراقبت و نگهداری لازم به بیمار آموزش داده می‌شود تا مشکلی پیش نیاید.

مراحل ارتودنسی با براکت سرامیکی

معاینات مکرر

با این قرار ملاقات ها، بهترین متخصص ارتودنسی در تهران پیشرفت و بهبود درمان را ارزیابی می‌کند و براکت‌های سرامیکی را برای دستیابی به کارایی بیشتر تنظیم می‌کند. علاوه بر این، هر قطعه‌ای که در اثر کشش یا تصادف آسیب دیده باشد، تعویض خواهد شد.

برداشتن براکت سرامیکی

درمان با استفاده از براکت‌های سرامیکی باتوجه به نیاز هر بیمار ممکن است بین شش ماه تا دو سال به طول انجامد. پس از رسیدن به اهداف، براکت‌های سرامیکی و قوس‌ها برداشته می‌شوند و دندان‌ها کاملا تمیز و صیقلی می‌شوند.

نصب نگهدارنده

هنگام برداشتن براکت‌ سرامیکی، نگهدارنده‌ها تعبیه می‌شوند. زیرا رباط دندان‌ها که آنها را به استخوان می‌پیوندد باید تغییر توزیع دندانی جدید را جذب کند و در نتیجه از ماندگاری تراز کامل جدید دندان‌ها اطمینان حاصل شود. نگهدارنده ارتودنسی انواع مختلفی دارد و معمولا در مدت نامحدودی بیمار را همراهی می کند تا ثبات درمان را تضمین کند. رایج ترین نگهدارنده‌ها، نگهدارنده‌های ثابت و محافظ‌های دهان در شب هستند.

چه افرادی باید از براکت سرامیکی استفاده کنند؟

براکت‌ سرامیکی به دلیل ظاهر شفاف و جلب توجه کمتر، برای افرادی که به ظاهر خود اهمیت می‌دهند و نمی‌خواهند در محل کار، مدرسه یا موقعیت‌های اجتماعی، براکت‌های فلزی داشته باشند، گزینه مناسبی است.

براکت‌های سرامیکی برای افرادی که به مواد فلزی حساسیت دارند، انتخاب مناسبی است. این براکت‌ها از مواد سرامیکی یا کامپوزیتی ساخته شده‌اند که می‌توانند مشکلات مربوط به حساسیت به فلزات را کاهش دهند.

براکت‌های سرامیکی همچنین برای افرادی که مشکلات ارتودنسی خفیف دارند، مناسب‌ هستند.

آیا براکت‌های سرامیکی تغییر رنگ می‌دهند؟

این امکان وجود دارد که براکت‌های سرامیکی تغییر رنگ دهند. اما این تغییر رنگ به یک سری عوامل بستگی دارد. براکت‌های سرامیکی از موادی ساخته شده‌اند که خودشان به طور کلی در برابر تغییر رنگ مقاوم هستند. اما بخش‌های دیگر سیستم براکت مانند بندها و الاستیک‌ها می‌توانند باعث تغییر رنگ شوند. در ادامه علل تغییر رنگ در براکت‌های سرامیکی آورده شده است:

 • الاستیک‌ها
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان
 • مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگی
 • سیگار کشیدن

مراقبت های بعد از ارتودنسی سرامیکی

در حالی که خود براکت سرامیکی به راحتی لکه‌دار نمی شود، گره های الاستیک می‌توانند لکه بردارند. با این حال می‌توان از لکه‌ها جلوگیری کرد، فقط با انجام چند مرحله ساده:

 • بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این کار باعث از بین رفتن باقیمانده مواد غذایی می‌شود که ممکن است لکه‌دار شوند.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که باعث ایجاد لکه یا تغییر رنگ می شوند خودداری کنید. نمونه‌هایی از این ممکن است گوجه فرنگی، شراب، چای، قهوه، نوشابه یا سایر چاشنی‌هایی باشد که می‌توانند لکه‌دار شوند مانند سس کچاپ یا خردل.
 • سیگار نکشید. سیگار کشیدن نیز مانند دندان‌های خود می‌تواند لکه‌های زرد رنگی را روی بریس‌های شما ایجاد کند.
 • از خمیر دندان سفیدکننده خودداری کنید. عوامل سفید کننده می‌توانند باعث شوند که قسمت‌های در معرض دندان شما سفیدتر از آنهایی که با براکت‌ها پوشانده شده اند، نقاط زرد بیشتری روی دندان‌های شما ایجاد کنند.

قیمت ارتودنسی سرامیکی

در هزینه‌ درمان ارتودنسی، عوامل متعددی نقش دارند. یکی از مهم‌ترین این عوامل، نوع براکتی که انتخاب می‌شود و روش درمانی مورد استفاده است. براکت‌های فلزی از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر هستند. در حالی که براکت‌های سرامیکی و پلاستیکی به دلیل جنس مواد و نیاز به نگهداری ویژه، هزینه‌ بالاتری دارند. براکت‌های سرامیکی به دلیل مواد پیشرفته‌ای که در ساخت آنها به کار رفته و همچنین مراقبت‌های خاصی که نیاز دارند، هزینه‌ بالاتری نسبت به براکت‌های فلزی معمولی دارند.

براکت سرامیکی در یک نگاه

 • بریس‌های سرامیکی جزء اولین‌ها بودند که شکل و رنگ بسیار محتاطانه تری نسبت به نمونه‌های معمولی ارائه دادند. بنابراین، آنها انقلابی در دنیای ارتودنسی ایجاد کردند.
 • اینها با موادی بسیار شبیه به پرسلن ساخته می‌شوند.
 • براکت‌های سرامیکی مقاومت کمتری در برابر براکت‌های فلزی دارند، بنابراین برخی افراد آن‌ها را کمی شکننده می‌دانند.
 • این نوع براکت‌ها چسبندگی خیلی کمی دارند. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم در مصرف غذاهای سفت، ترد و چسبناک دقت کنید.
 • رنگ آنها سفید مات است بنابراین هنگام لبخند زدن قابل توجه نیستند. اما با توجه به رنگ روشن آنها می‌توانند به راحتی رنگدانه شوند. به همین دلیل است که باید مراقب بهداشت خود باشید.
 • مصرف آنها برای بیمارانی که عادت‌هایی مانند سیگار، قهوه یا شراب قرمز دارند توصیه نمی‌شود. این عناصر باعث می‌شود که قطعات دستگاه به رنگ زرد در بیایند.
 • این درمان ارتودنسی کمی گران‌تر از براکت‌های فلزی است.
 • به دلیل اندازه کوچک آن هیچ نوع ناراحتی در لثه‌ها، قسمت داخلی لب یا گونه‌ها ایجاد نمی‌کند.

خلاصه کلام

بریس‌های سرامیکی که بریس‌های شفاف نیز نامیده می‌شوند، از براکت‌های شفاف یا همرنگ دندان ساخته شده از آلومینا پلی‌کریستالی استفاده می‌کنند. که با دندان‌ها ترکیب می‌شوند. و آنها را ظریف‌تر و کمتر از بریس‌های فلزی به چشم می‌آورد. سیم اتصال همچنین می تواند به رنگ دندان باشد تا دید بریس های سرامیکی را کاهش دهد. .

 براکت‌ سرامیکی از گروه تکنیک‌های ارتودنسی به اصطلاح زیبایی هستند. که اغلب توسط بزرگسالان که می‌خواهند دندان‌های خود را بدون ظاهر بریس‌های فلزی صاف کنند، استفاده می‌شود. در این نوع براکت‌ها از نیروی سبک‌تری استفاده می‌شود، بنابراین حرکت دندان‌ها و اصلاح موقعیت آن‌ها کندتر می‌شود.

سوالات متداول

1. آیا براکت‌های سرامیکی رنگ می‌پذیرند؟

بله، الاستیک‌ها و برخی غذاها و نوشیدنی‌های رنگی ممکن است به مرور زمان رنگ براکت‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. اما با رعایت بهداشت مناسب و استفاده از الاستیک‌های خاص، می‌توان از تغییر رنگ آن‌ها جلوگیری کرد.

2. آیا براکت‌های سرامیکی شکننده‌ هستند؟

براکت‌های سرامیکی نسبت به براکت‌های فلزی شکننده‌تر هستند، اما با مراعات و رعایت نکات بهداشتی و استفاده بهینه، می‌توان از شکستگی آنها جلوگیری کرد.

3. چقدر طول می‌کشد تا درمان با براکت‌های سرامیکی به پایان برسد؟

مدت درمان با براکت‌های سرامیکی وابسته به میزان انطباق دندانی و جریان درمان، متغیر است. اما به طور کلی مدت زمان درمان با براکت‌های سرامیکی ممکن است کمی طولانی‌تر از براکت‌های فلزی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جراحی لثه

جراحی لثه یا جراحی پریودنتال یک روش درمانی در زمینه