طول درمان ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

مدت زمان ارتودنسی دندان برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان متفاوت است. بیماران معمولا این سوال را در جلسه اولیه مشاوره از ارتودنتیست خود می پرسند. امروزه استفاده از ارتودنسی دندان برای بهبود کارایی و زیبایی رو به افزایش هستند. هدف از این مقاله مقایسه مدت زمان ارتودنسی دندان برای افراد با سنین مختلف است.

مدت زمان ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی دندان

به طور متوسط حدود 24 ماه طول می کشد تا یک درمان ارتودنسی کامل شود. برخی از بیماران به کمتر از 12 ماه زمان نیاز دارند، اما بیمارانی نیز وجود دارند که به 3 سال زمان برای ارتودنسی دندان نیاز دارند.

ارتودنسی دندان برای همه یکسان نیست. دهان و فک هر بیمار منحصر به فرد است. بنابراین، نمی توان با قطعیت گفت مدت زمان دقیق درمان برای هر فرد چقدر است. در ادامه عوامل تاثیرگذار بر مدت زمان ارتودنسی دندان را معرفی می کنیم:

نوع درمان ارتودنسی

گزینه های درمان ارتودنسی دندان مختلف است. براکت های فلزی معمولی، مدل های سرامیکی و الاینرهای شفاف برای ارتودنسی دندان استفاده می شوند. براکت های فلزی از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند که این سیستم را بسیار قوی و مستحکم می کند. از طرف دیگر، بریس های سرامیکی و الاینر شفاف، زیباتر از براکت های فلزی هستند. به طور معمول مدت زمان درمان ارتودنسی ثابت دندان با براکت فلزی زودتر از سایر درمان های ارتودنسی به نتیجه دلخواه خواهد رسید. اما به دلایل زیبایی برخی افراد ترجیح می دهند از گزینه های دیگر برای اصلاح دندان های خود استفاده کنند.

تأثیر سن بیمار بر مدت زمان ارتودنسی دندان

بیماران کم سن و سال تر (نوجوانان و کودکان) سریعتر از بزرگسالان نتیجه می گیرند. زیرا فک های آنها هنوز در حال رشد است و دستکاری دندان ها را آسان تر می کند. این بدان معنا نیست که مدت زمان ارتودنسی دندان همه بزرگسالان دو سال یا بیشتر طول خواهد کشید. عوامل دیگری نیز وجود دارد که بر طول درمان تاثیر می گذارد.

مدت زمان ارتودنسی بزرگسالان

هر فردی مشکلات ارتودنسی متفاوتی دارد. به طور کلی، حدود دو تا سه سال طول می‌کشد تا ارتودنسی دندان بزرگسالان به نتایج مطلوب برسد. اغلب بیماران می توانند حداکثر در سه سال زمان براکت های خود را بردارند.

00:59
truncate dir-rtl

سن مناسب ارتودنسی

مقایسه مدت زمان ارتودنسی کودکان و بزرگسالان

برای مقایسه، فرض کنید بین دو فک فاصله وجود دارد. مثالا فک پایین عقب و فک بالا بیرون زده است. اگر بیمار در سن کمی باشد، برای جلوگیری از رشد فک بالا و تسریع رشد فک پایین، می توان مشکل را به کمک دستگاه های ارتودنسی برطرف کرد.

حال سوال این است که آیا دندان ها و فک ها می توانند همزمان حرکت کنند یا باید در دو فاز جداگانه حرکت کنند؟ در این مورد باید گفت که درمان ارتودنسی در واقع در دو مرحله انجام می شود. اما اولویت با حرکت و اصلاح فک به دلیل تأثیر عمیق آن بر ظاهر بیماران است. در سنین بالاتر حرکت فک دیگر امکان پذیر نیست.

درمان ارتودنسی زمانی موثرتر است که فک ها در جای مناسب خود قرار گیرند. آرواره ها باید در جای مناسب باشند و سپس دندان ها روی فک تراز شوند. اگر فک ها در محل نامناسبی قرار گیرند، دندان ها را نمی توان به درستی اصلاح کرد.

اگر فک های بیمار قابل حرکت و اصلاح نباشد، جراحی فک انجام می شود. علاوه بر هزینه های بالاتر و دوره درمان طولانی تر، با خطراتی برای بیماران همراه است.

در سنین پایین تر که استخوان فک هنوز نرم است، با کمک وسایل ارتودنسی می توان فک ها را راحت تر حرکت داد و تنظیم کرد.

شدت تغییرات

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار بر مدت زمان ارتودنسی دندان، شدت نامرتبی دندان ها است. فاصله یا روی هم رفتگی خفیف دندان ها را می توان در عرض یک سال یا کمتر برطرف کرد. اما موارد شدید ممکن است بسیار بیشتر طول بکشد.

مدت زمان ارتودنسی فک بالا/پایین

زمان ارتودنسی دندان برای یک فک بسته به میزان تغییرات مورد نیاز می تواند بین 6 ماه الی سه سال طول بکشد. بهترین متخصص ارتودنسی در تهران یا هر جای دیگری می تواند به شما مدت زمان دقیق ارتدونسی دندان را اطلاع دهد. برای گرفتن نوبت مشاوره از دکتر نگار حدادی با شماره های زیر در تماس باشید.

گیف تماس

رعایت نکات مراقبتی توسط بیمار

یک بیمار ارتودنسی باید تمام دستورالعمل های لازم را برای موفقیت درمان دنبال کند. این شامل رعایت بهداشت دهان و دندان، چکاپ مرتب با دندانپزشک و استفاده از دستگاه ارتودنسی طبق دستور است. ارتودنسی تنها راه رسیدن به نتیجه نیست. مراقبت از ارتودنسی نیز برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار مهم است.

برخی بیماران از دستگاه هایی که باید در کنار ارتودنسی داشته باشند (مانند فیس ماسک و دستگاه فانکشال) را استفاده نمی کنند. بنابراین مدت زمان ارتودنسی دندان این بیماران بیشتر طول خواهد کشید.

تاثیر رژیم غذایی بر مدت زمان ارتودنسی

رعایت نکردن نکات متخصص ارتودنسی در مورد آنچه که می‌توانید هنگام ارتودنسی ثابت بخورید و نمی‌توانید بخورید، می‌تواند بر مدت زمان ارتودنسی دندان تأثیر بگذارد.

خوردن غذاهای چسبناک، سفت یا ترد می تواند براکت ها را بشکند. آب نبات، آدامس، سبزیجات خام سفت مانند هویج و کرفس و ذرت بو داده نباید در دوران ارتودنسی دندان مصرف شوند.

شکستن براکت ها علاوه بر اینکه مدت زمان ارتودنسی دندان را تغییر می دهد بلکه نیاز به یک قرار اضطراری با دندانپزشک دارد.

تاثیر سبک زندگی بر زمان ارتودنسی

سبک زندگی یا لایف استایل بیمار می تواند زمان ارتودنسی دندان او را تغییر دهد:

  • به طور مرتب به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.
  • دستورالعمل های او را  دنبال کنید

همچنین، با متخصص ارتودنسی خود در مورد محافظ دهان مناسبی که هنگام ورزش باید داشته باشید، صحبت کنید. این می تواند به از براکت های شما محافظت و از آسیب به دهان جلوگیری کند.

سوالات متداول

سخن آخر

تنها راه برای تعیین مدت زمان ارتودنسی دندان، مشورت با متخصص ارتودنسی است. او با تصویربرداری از دهان وفک بیمار، شدت تغییرات را اندازه و زمان مورد را تخمین می زند. دکتر نگار حدادی با تخصص و تبحر بالا خود گزینه‌های مختلفی به بیماران ارائه می دهند تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به لبخند دلخواه خود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جراحی لثه

جراحی لثه یا جراحی پریودنتال یک روش درمانی در زمینه