سن ارتودنسی

سن مناسب ارتودنسی در کودکان چه سنی است؟

سن مناسب ارتودنسی در کودکان یکی از مسائلی است که والدین قبل از اقدام آن را بررسی می‌کنند. در واقع می‌توان گفت سن خاصی برای شروع درمان ارتودنسی وجود ندارد، اما اگر کودک قبل از دست دادن دندان های شیری خود معاینه شود، متخصص ارتودنسی می تواند با به کار گیری برخی از روش های درمانی لازم از بروز بخش زیادی از این مشکلات احتمالی پیشگیری کند.

سن مناسب ارتودنسی

اگر کودک نیاز به استفاده از بریس دندان داشته باشد، بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی دندان به شدت بایت (مشکلات در نحوه ی قرار گرفتن دندان های دو فک بر روی هم) و علت ناهماهنگی دندان‌ها بستگی دارد. البته در کنار استفاده از این درمان ها لازم است که والدین فرزند خود را مدیریت کنند تا عادات مضرخود از قبیل مکیدن شست و یا فشار دادن زبان بر روی دندان ها را اصلاح و ترک کنند.

چه سنی مناسب است که برای ارتودنسی اقدام شود؟

سنین 7 تا 9 سالگی بهترین سنین برای اولین جلسه ی ارتودنسی کودک شما است. هر چند این سن برای استفاده از بریس‌ خیلی زود است. اما سن مناسبی برای معاینه، تشخیص و پیشگیری از بروز هر گونه مشکل رشدی مربوط به دندان‌ها، نحوه ی قرار گرفتن دندان های دو فک بر روی هم یا شکل فک‌های کودکتان است. این مشکلات می توانند با افزایش سن بدتر شوند و درمان آنها نیز دشوارتر شود. بنابراین لازم است اطمینان حاصل شود که هر گونه درمان ارتودنسی مورد نیاز در زمان مناسب برای کودک شما شروع می شود. در مطب دکتر نگار حدادی بالاترین کیفیت خدمات را تجربه نمایید. هزاران نمونه ارتودنسی و درمان نامرتبی دندان را در پیج اینستاگرام مشاهده نمایید.

در صورتی که می خواهید کودک شما با ارتودنسی خود بهتر ارتباط برقرار کند، از ارتودنسی رنگی برای او استفاده کنید.

در صورتی که فرزند شما تحت نظر یک متخصص ارتودنسی باشد، پزشک رشد و تکامل دندانی کودک شما را از اولین ملاقات او کنترل می کند. سپس درمان های ارتودنسی مورد نیاز (در صورت لزوم) را تا دوره ی جوانی و بزرگسالی به خوبی دنبال می کند و مراقب مشکلاتی است که ممکن است به دلیل رویش دندان عقل برای سلامتی و فرم دندان ها ایجاد شود. این نظارت جامع به این معنی است که درمان ارتودنسی در زمان مناسب برای کودک شما شروع و انجام می شود. انجام به موقع ارتودنسی مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت که عبارتند از:

  • می تواند حداکثر بهره را از روند رشد دندان ها برای رسیدن به نتایج بهینه ارائه دهد
  • می تواند درمان های آینده را کوتاه تر و ساده تر کند
  • در برخی موارد می تواند خطرات تروما را کاهش می دهد
  • ظاهر صورت و عزت نفس فرد را بهبود می بخشد
  • ارتباط فک بالا و پایین را بهبود می بخشد و شانس رشد صحیح دندان ها را افزایش می دهد
  • می تواند در سنین بالا از از دست دادن و کشیدن دندان ها جلوگیری کند یا خطر آن را کاهش دهد

بهترین سن ارتودنسی برای شروع درمان: بریس

به طور معمول، بهترین سن برای شروع درمان ارتودنسی با استفاده از بریس زمانی است که کودک اکثر یا تمام دندان های شیری خود را از دست داده باشد و اکثر دندان های دائمی خود را داشته باشد. این امر معمولا در بیشتر افراد بین سنین 11 تا 14 سالگی اتفاق می افتد. اگر در این دوره نیاز به درمان باشد، مراقبت های پیشگیرانه راهی عالی برای استفاده از روند رشد کودک و هدایت آن برای رسیدن به نتایج مورد نظر در حین رشد او است. ارتودنسی ثابت از روش های پرطرفدار ارتودنسی می باشد برای مطالعه بیشتر این مقاله را بخوانید.

برخی از متخصصان ارتودنسی بیشتر استفاده از روش های ارتودنسی پیشگیری را توصیه می کنند. این روش های پیشگیرانه معمولاً شامل استفاده از وسایل و تجهیزات دندانپزشکی در زمان کودکی است که فرد هنوز بیشتر دندان های شیری خود را دارد. سپس، زمانی که کودک بیشتر دندان های بزرگسالی خود را داشته باشد، مرحله دوم درمان در صورت لزوم می تواند آغاز شود که معمولاً شامل استفاده از بریس ها می شود. مدت زمان این بخش دوم درمان است می تواند کوتاه‌تر از دوره ی معمول برای استفاده از بریس‌ها باشد. و این کوتاه شدن طول مدت استفاده از بریس ها به لطف درمان های پیشگیرانه ی اولیه برای فرد قابل حصول خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

جراحی لثه

جراحی لثه یا جراحی پریودنتال یک روش درمانی در زمینه